GPON Optiskā Interneta ierīkošana

in Interneta Ierīkošana, Kas ir Optiskais Internets?

Saīsinājums GPON nozīmē Gigabit Passive Optical Network jeb latviski – Gigabit pasīvais optiskais tīkls. Pasīvais tāpēc, ka datu pārraides nesējs nav elektriskā strāva.

Svarīgi: visus instalācijas darbus dzīvoklī, ja tādi būs nepieciešami, veiks Lattelecom montieris un tas iekļauts pieslēguma ierīkošanas pakalpojumā. Pašiem nekas nebūs jādara.

Klasiskā Optiskā Interneta pieslēgums dzīvoklī, izmantojot Ethernet datu kabeļus, redzams attēlā.

Optiskā Interneta pieslēgšana dzīvoklī

[sc:midpost-336]

1. Optiskais Modems nepieciešams optiskā signāla pārveidošanai uz parastajiem Ethernet datu kabeļiem un otrādi. Optisko Modemu parasti uzstāda dzīvokļa koridorā pie sienas, lai samazinātu iespējas traumēt trauslo optisko dzīslu. Tādējādi pie modema grūtāk būs piekļūt bērniem un mājdzīvniekiem (zivtiņām un tml.). Modemam ir 6 izejas ligzdas no kurām 2 paredzētas datoru pieslēgšanai, 2 – televīzijai un 2 – tālruņa pieslēgšanai. Optiskā modema barošanai būs nepieciešams 220V elektroenerģijas avots. Ja koridorā nav elektriskās rozetes, vajadzēs pievilkt elektrību ar pagarinātāju.

2. Vadi dzīvoklī. No Optiskā Modema pa dzīvokli tiek vilkti “parastie” Ethernet 4 x 2 dzīslu vadi – gan uz datoru, gan televizoru. SvarīgiEthernet vadiem jāatbilst kategorijai 5E vai 6, marķējums uz vada, attiecīgi UTP-5E vai UTP-6.
Tālruņa pieslēgšanai tiek izmantoti tālruņa divdzīslu vadi. Optiskā dzīsla pienāk tikai līdz Optiskajam modemam un pa dzīvokli netiek vilkta.

3. TV dekoders nepieciešams katram televizoram. Dekoders pārvērš digitālo TV signālu kvalitatīvajā MPEG-4 standarta videosignālā. Maksimāli iespējams pieslēgt līdz 4 televizoriem. Katrā televizorā iespējams skatīties savu programmu neatkarīgi no citiem. Visas Interaktīvās Televīzijas tehniskās iespējas saglabājas katram televizoram. TV dekoderu ar Optisko modemu savieno ar Ethernet kabeli, bet televizoru ar TV dekoderu savieno ar SCART vai HDMI standarta vadu.

Ja paredzēts lietot vairākus televizorus, katru papildus TV dekoderu var izīrēt par Ls 2,52 mēnesī, ja tiek slēgts Optiskā pieslēguma līgums uz 24 mēnešiem. Viens TV dekoders tiek iekļauts Optiskā pieslēguma TV komplektā bez papildus maksas.

Optiskā Interneta pieslēgums dzīvoklī, izmantojot WI-FI bezvadu internetu, redzams attēlā zemāk.

Optiskais interneta pieslēgums wi-fi

4. Bezvadu Wi-Fi rūteris (router) jeb maršrutētājs nepieciešams bezvadu tīkla izveidei dzīvoklī, ja vēlamies ērtāk lietot klēpjdatoru bez liekiem vadiem. Ar Wi-Fi iespējams internetam pieslēgt arī lielo galda datoru, ja vien tas aprīkots ar iebūvētu Wi-Fi karti vai arējo Wi-Fi adapteri. Tādus iespējams nopirkt jebkurā datorlietu veikalā par padsmit latiem. Der pārliecināties par iebūvētas Wi-Fi kartes esamību arī klēpjdatorā. Vecākiem modeļiem tas var arī nebūt. Tad tas būs jānopērk papildus. Wi-Fi adapteri ir gan “iekšējie” t.i. iespraužami tieši datora mātes platē un ir ārējie – pirkstiņveidīgi, kurus var iespraust jebkurā datora USB portā.

[sc:endpost-336]

Wi-Fi rūteris mājās ļaus ērti un bez bažām lietot vienlaikus vairākus datorus. Rūteri var iegādāties pats vai arī iznomāt kopā ar Optiskā Interneta pieslēgumu. Otrajā gadījumā montieris pats arī pieslēgs un nokonfigurēs Wi-Fi rūteri. Pēc savas pieredzes zinu, ka rūtera konfigurēšana man prasīja veselu vakaru un to paveicu tikai asistējot draugam – datorspeciālistam. Izvēloties bezvadu Wi-Fi rūteri, ātrdarbībai būtu svarīgi, lai tas nodrošinātu “n” pārraides standartu.

Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: