Interneta pieslēgums Latvijā – viens no lētākajiem Eiropā

in Kas ir Optiskais Internets?

Latvijā šobrīd ir vienas no zemākajām interneta cenām Eiropā un pēdējos divos gados vidējā cena par interneta pakalpojumiem kritusies par 17%, raksta laikraksts “Dienas Bizness”.Latvijas Interneta asociācijas (LIA) izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs DB pastāstīja, ka Latvijā interneta pakalpojumu cenas ietekmē šādi faktori – pieaugošais datu pārraides ātrums, ko radījis Lattelecom Optiskais Internets, lietotāju ikdienas paradumi un interneta izmantošanas tendences pasaulē. Pēdējo divu gadu laikā konkurences un interneta tehnoloģiskās attīstības rezultātā vidējā maksa par fiksētā interneta pakalpojumiem Latvijā ir kritusies par 17%, tā novērojusi “Lattelecom” komercdirektore Kerli Gabriloviča.

[sc:midpost-336]

Samazinājumam 17-20% robežās piekrīt arī Viesturs Šeļmanovs-Plešs, tomēr esot jāņem vērā, ka būtiski ir pieaudzis datu pārraides ātrums. Par cenu, ko interneta lietotājs maksāja pirms gada vai diviem, šobrīd var saņemt daudz jaudīgāku un ātrāku internetu, reizēm pat par zemāku cenu. To veicinājis arī mobilā interneta segments, kur operatori noteikuši fiksētas mēneša maksas. “Droši varam apgalvot, ka Latvijā šobrīd ir vienas no zemākajām interneta cenām Eiropā,” priecājas Viesturs Šeļmanovs-Plešs. Pēc viņa teiktā, šobrīd vidējā fiksētā interneta pakalpojuma cena mēnesī Latvijā ir 10-15 lati, bet, ietverot mobilā interneta segmentu, – ap 10 latiem.

Lielākais interneta ātrums galvenokārt ir Latvijas pilsētās, bet lauku apvidos infrastruktūra, kas atbalsta liela ātruma datu pārraidi vēl nav. Latvijā vidējais interneta ātrums, saskaņā ar interneta ātruma mērīšanas vietnes Speedtest.net datiem, ir 23 Mbit/s. “Tas ierindo Latviju 3. vietā pasaulē aiz Japānas un Dienvidkorejas.

Par šādu panākumu lielākoties jāpateicas “Lattelecom”, kas šobrīd aktīvi realizē optiskā interneta tīklu izbūvi visā Latvijā. Par nozares standartu šobrīd jau kļuvis 100 un 200 Mbit/s liels interneta ātrums,” uzskata Kerli Gabriloviča. Pēc viņas teiktā, nozarē galvenokārt ir vērojamas divas tendences – tiek palielināts interneta ātrums un cilvēki arvien vairāk no DSL internteta pieslēgumiem migrē uz optiskā interneta pieslēgumiem. Kaut arī “Lattelecom” optiskais internets kvalitātes ziņā ir labāks par uzņēmuma piedāvāto DSL interneta pieslēgumu, tomēr cena zemāka ir tieši optikai, bet DSL interneta pieslēgumu turpina izvēlēties tie klienti, kas dzīvo ārpus optiskā interneta tīkla pārklājuma.

Kerli Gabriloviča prognozē, ka turpmāk patērētais interneta ātrums tikai palielināsies, jo tehnoloģijas un interneta saturs attīstās – HD video, aplikācijas, kas prasa lielu datu apjoma apmaiņu un ir saistītas ar video attēliem, on-line spēlēm un tml.

[sc:endpost-336]

“Ātrs internets garantē iespēju izmantot virkni unikālu pakalpojumu un aplikāciju, kuras ar katru dienu kļūst arvien vairāk un tuvākās nākotnes tendences būs saistītas ar atbilstoša satura radīšanu un piedāvāšanu interneta lietotājiem – kā Latvijā, tā pasaulē. Jau šobrīd ierasta lieta ir datorspēles spēlēt internetā, nevis uz sava datora cietā diska. Fiksēto interneta pakalpojumu sniedzēji kādu laiku turpinās ātruma palielināšanu, vēlāk pievienojot papildu iespējas un dažādus pakalpojumus, ko nodrošina tehnoloģiju un pakalpojumu loģiska attīstība (TV + internets + telefonija),” prognozē Kerli Gabriloviča.


Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: