Jautājumi un atbildes par Optisko Internetu

in Kas ir Optiskais Internets?

Kur jau tagad ir pieejams Optiskais Internets?

Optiskais Internets pieejams vairākos Rīgas mikrorajonos – Zolitūdē, Ķengaragā, Purvciemā, Pļavniekos, Ziepniekkalnā un Imantā, kā arī lielākajās Latvijas pilsētās – Jelgavā, Jūrmalā, Daugavpilī, Ogrē, Valmierā un Ventspilī. Optiskā tīkla izbūve norisinās ļoti strauji, tādēļ detalizētu informāciju ir vērts ik pa laikam meklēt optiskā tīkla mājas lapā. Tur uzzināsiet, vai jūsu māja jau ir pieslēgta Optiskajam tīklam, kā arī varēsiet nobalsot par ātrāku savas mājas pieslēgšanu, vai arī varēsit uzreiz pieteikt Optisko Internetu.

[sc:midpost-336]

Cik lielā Latvijas daļā Optika tiks ierīkota? Vai tā būs pieejama arī privātmāju un lauku iedzīvotājiem?

Ar Optiskā tīkla pārklājumu plānots aptvert 60% Latvijas teritorijas līdz 2011. gadam. Sākotnēji Optikas tīkls tiks attīstīts daudzstāvu masīvu rajonos, jo Optikas ieviešanas izmaksas ir salīdzinoši augstas. Pašlaik privātmāju pievienošana iespējama, ja klients piekrīt piedalīties ar savu līdzfinansējumu. Nākotnē plānots risināt šo jautājumu, lai augstākās kvalitātes pakalpojumus varētu saņemt arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju.

Ko nozīmē „unikāls optiskā tīkla pieslēgums ikvienam dzīvoklim”?

Tas nozīmē, ka Lattelecom Optiskais tīkls jeb optiskā dzīsla tiek ierīkota katra klienta dzīvoklī – neviens cits to neizmantos. Lai arī citi Latvijas Interneta pakalpojumu sniedzēji apgalvo, ka piedāvā optisko pieslēgumu, patiesībā optisko dzīslu pievelk tikai līdz mājai, bet tālāk dzīslas kapacitāti izdala uz visiem klientiem.

Kā tiek pieslēgts Optiskais tīkls?

Optiskā tīkla sadales skapji parasti tiek novietoti pagrabā, no kurienes optiskā dzīsla caur kāpņutelpu tiek ievilkta dzīvoklī un aizvilkta līdz vietai, kur uzstāda optisko termināli (modemu). Pie šī modema ar klasiskajiem interneta kabeļiem liek pievienots dators un TV dekoderis.

Kādus pakalpojumus iespējams saņemt kopā ar Optisko Pieslēgumu?

Caur Optisko tīklu klientiem pieejams:

Ātrākais Internets Eiropā – 100 Mbit/s, 200 Mbit/s un līdz pat 500 Mbit/s (ierasto 2, 5 vai 10 Mbit/s vietā);
Bezmaksas Sarunas Lattelecom tīklā un zemi tarifi sarunām uz ārzemēm;
Interaktīvā Televīzija ar iecienītākajiem TV kanāliem, augstas izšķirtspējas (HD- High Definition) televīzijas kanāli un dažādas interaktīvās iespējas;
Videonovērošana ar iespēju sarunāties, veikt ierakstus un apsardzes funkciju.

Cik datoru un televizoru vienlaikus var pieslēgt pie optiskā tīkla?

Dzīvoklī ievelk vienu Optisko kabeli, ko pieslēdz pie optiskā termināļa (modema). Savukārt modemam ir četri porti (izejas), no kuriem divi ir paredzēti televizoru pieslēgšanai, bet vēl divi – datoru pieslēgšanai (abos gadījumos ar klasisko interneta CAT5 vai labāk – CAT5E kategorijas kabeli). Datora vietā var pieslēgt bezvadu raidītāju (Wi-fi rūteri), un caur to – vēl vairāk datoru. Savukārt Interaktīvo Televīziju var pieslēgt pat četriem televizoriem.

Vai drīkst izmantot savu rūteri un pats sadalīt optisko internetu uz vairākiem datoriem, piemēram, caur Wi-Fi trim datoriem un bezvadu spēļu konsolei?

Noteikti var izmantot savu bezvadu Wi-fi rūteri un pieslēgt caur to tik datoru, cik ļauj rūtera konfigurācija. Ja rūteris pilda bezvadu raidītāja funkciju, jāpārliecinās, ar kādu standartu tas pārraida bezvada signālu – A, B un G standarti, kuriem teorētiski datu pārraides ātrums ir 54 Mbit/s, praktiski nodrošina tikai 20-22 Mbit/s.

Lielākam ātrumam ir vajadzīgs jaunākā – N standarta – rūteris, kas sinhronizējas aptuveni uz 300 Mbit/s, bet praktiski strādā ar aptuveni 70 Mbit/s – tas atkarīgs no rūtera. Šajā situācijā teorētiskais rādītājs diezgan būtiski atšķiras no praktiskā. Ja no rūtera tālāk velk vadu, šādu problēmu nav – tiek saglabāts attiecīgais interneta pieslēguma ātrums – līdz 100 Mbit/s. Lai pilnvērtīgi izmantotu ātrumu 200 un 500 Mbit/s, ieteicams Optikas modemu un datoru savienot ar atbilstošas kategorijas CAT5E vai CAT6 tīkla vadu.

Vai Optiskā Interneta ātrums attiecas tikai uz Latviju vai arī ārzemēm?

Lattelecom līnijas konfigurē, balstoties uz to, ka līnijas ir vienādi atvērtas Latvijas un ārzemju trafikam. Respektīvi, ja solām līdz 100 Mbit/s vai līdz 500 Mbit/s, tad piekļuve gan Latvijas, gan ārzemju resursiem ir vienādi atvērta. Tas, vai kāds no ārzemju resursiem spēj piedāvāt šādu ātrumu, ir atkarīgs no tīklu kapacitātes un datu kanālu lieluma aiz Latvijas robežas, ko Latvijas puse nevar ietekmēt.

Vai dzīvoklī, ierīkojot Optisko risinājumu, būs nepieciešams nomainīt visus līdzšinējos vadus?

Speciālisti dzīvoklī ievilks jaunu vadu (optisko šķiedru 5 mm trubiņā) – bez tā neiztikt. Tālāk par centrālo mezglu visiem pakalpojumiem kļūst Optiskais modems. No modema uz datoru var atstāt veco tīkla vadu (CAT5, CAT5E vai CAT6), arī tālrunim iespējams atstāt veco vadu. TV būs nepieciešams pievienot ar jaunu vadu – tādu pašu kā internetam. Ja dzīvoklī nav pienācīga datortīkla, bet tikai ierastais variants „trīs vadi no kāpņutelpas”, kas pie tam iemūrēti sienā un kuriem nav iespējams nekur saprātīgi piekļūt, lai pievienotu jaunus savienotājuzgaļus, tad visām pieslēgtajām iekārtām būs nepieciešams pievilkt jaunus CAT5E vadus.

[sc:endpost-336]

Vai piedāvātie, piemēram, 100 Mbit/s paredzēti lejupielādei un augšupielādei vienlaikus (atsevišķas līnijas), vai arī tomēr abi dala savā starpā šos 100 Mbit/s?

Datu pārraide tiek nodrošināta pa vienu kabeli, kur interneta ātrums ir simetrisks, tātad gan lejupielādei, gan augšupielādei ir atvēlēti 100 Mbit/s. Savā starpā tie ātrumu noteikti nedala. Būtībā, ja saskaitītu Optiskā Interneta UPLOAD un DOWNLOAD, tad kopā būtu 200 Mbit/s, tomēr atsevišķi katra datu ielādes virziena maksimālais ātrums būs 100 Mbit/s.

Kā var pieteikt Optiskā Interneta pieslēgumu?

Lai pieteiktu Optiskā Interneta pieslēgumu:

1) vēlams pārbaudīt Optiskā tīkla kartē vai Jūsu daudzstāvu māja jau ir pieslēgta Optikas tīklam vai arī pieslēgums plānots tuvākajā laikā,
2) jāizvēlās Optiskā pieslēguma pakalpojumu komplekts – tikai Optiskais Internets, Optiskais Internets un Interaktīvā TV, Optiskais Internets un Bezmaksas Telefonsarunas vai visi 3 pakalpojumi kopā,
3) Visizdevīgāk Optiskā Interneta pieslēgumu var pieteikt aizpildot elektronisku formu Lattelecom mājas lapā, jo tad papildus saņemsit atlaidi Ls 5 apmērā.

Pieteikt Optiskā Interneta pieslēgumu
(piesaki šeit un saņem papildus atlaidi Ls 5!)


Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: