Optiskais Internets vs DSL Internets

in Kāds Interneta Pieslēgums labāks?, Kas ir Optiskais Internets?

Optiskais Internets vs DSL Internets

Ar ko atšķiras Optiskais Internets no DSL Interneta pieslēguma?

DSL pieslēgumu tehnoloģija ļauj izmantot datu pārraidei – internetam, televīzijai – esošo telefona vara kabeļu tīklu. Optiskie pieslēgumi ir pilnīgi jauna un moderna datu pārraides tehnoloģija, kas prasa pilnīgi jauna tīkla izbūvi un tas arī pašlaik intensīvi notiek visā Latvijā.

Kaut arī dati tiek pārraidīti gan ar optiskajiem, gan metāla kabeļiem – DSL tīklā, pats pārraides process ir ļoti atšķirīgs.

[sc:midpost-336]

Metāla kabelis ir veidots no vara, bet DSL signāls caur to tiek sūtīts ar elektrisko impulsu palīdzību. Savukārt optiskais kabelis būtībā ir stikla caurulīte, caur kuru informācija tiek sūtīta ar gaismas palīdzību jeb lāzeru. Šī ir tehnoloģija ar pilnīgi jaunām iespējām – lielāku kapacitāti, lielāku datu caurlaidību un lielāku ātrumu.

Optisko šķiedru izmantošana sniedz iespēju ievērojami lielākā attālumā pārraidīt augstas frekvences signālu nekā to spēj nodrošināt metāla vadi, kas ievērojami pakļauti nelineāriem procesiem, apkārtējās vides ietekmējošiem faktoriem u.tml.

DSL Interneta tehnoloģija – attīstība izsmelta un lēna

Optiskā tīkla lietotājam pats būtiskākais ir gala rezultāts – ātrs un kvalitatīvs internets, augstas izšķirtspējas televīzija bez traucējumiem un citi kvalitatīvi pakalpojumi. Šajā ziņā optikai pašlaik nav konkurences, jo optiskais tīkls ir nākotnes tehnoloģija, kamēr metāla kabeļiem pieder pagātne.

Jaunākās tendences pasaulē rāda, ka iespēju robežās vecie metāla kabeļi tiek nomainīti pret optiskajiem, jo vara kabeļi savas tehniskās attīstības iespējas jau ir izsmēluši. DSL tīkla vara kabeļu maksimālā kapacitāte ir aptuveni 10 Mbit/s (ļoti īsos attālumos tā var būt arī nedaudz lielāka) ar DSL un ADSL tehnoloģijām, ko izmanto Lattelecom. Jebkurā gadījumā tie nebūs ne 100, ne 200, ne 500 Mbit/s, ko Lattelecom jau tagad spēj piedāvāt saviem Optisko pieslēgumu klientiem. Lattelecom sava uzņēmuma ietvaros starp maģistrālajiem tīkliem jau pašlaik izmanto arī 10 Gbit/s optiskos savienojumus.

Optiskā kabeļa trauslums

Vienīgais optiskā kabeļa trūkums ir tā trauslums – tā būtībā ir stikla caurulīte, līdz ar to plīstoša. Metāla kabeli var satīt ciešā kamolā, un tas turpinās strādāt, bet ar optisko kabeli jābūt daudz uzmanīgākiem.

Optiskā tīkla ierīkošanas darbus ietekmē arī apkārtējās vides temperatūra. Piemēram 2009./2010. gada bargajā ziemā, kad gaisa temperatūra nokritās līdz mīnus – 20C, Optiskā tīkla izbūves darbi uz laiku tika pārtraukti, jo mehāniskas iedarbības (locīšanas) rezultātā tik zemā temperatūrā, optiskais kabelis var salūzt. Taču, ja Optikas kabelis šādā aukstumā netiek kustināts vai locīts, tas darbojas nevainojami un nekas tam nevar notikt.

Ja optiskais kabelis ir pāršķelts vai pārlauzts, tas ar speciālu un dārgu aparatūru jāsavieno (jālodē) kopā, lai nebūtu spraugu un netiktu pazaudēta informācija – signālam cauri jāplūst bez zudumiem.

Lai novērstu iespējamos bojājumus un klientiem spētu garantēt maksimālo kvalitāti, Lattelecom, atšķirībā no citiem interneta un televīzijas operatoriem, optiskos kabeļus velk zem zemes, nevis pa gaisu. Tādējādi tiek uzlabota arī apkārtējās vides estētiskā kvalitāte.

Optiskā kabeļa priekšrocības

[sc:endpost-336]

→ Optiskajam kabelim ir daudz lielāks joslas platums vienlaikus tas var pārraidīt daudz vairāk datu.

→ Optiskajā tīklā dati tiek pārraidīti digitāli, kas ir dabiska forma datorā radītajai informācijai. Pa metāla kabeļiem – DSL tīklā informācija tiek pārraidīta analogi, kas nozīmē, ka pārraidīto datu forma tiek vairākkārt pārveidota.

→ Optiskais kabelis ir mazāk jutīgs pret dažādiem apkārtējās vides ietekmes faktoriem.
Lattelecom optiskā kabeļa atrašanās vietu mājās pēc iespējas noslēdz un norobežo no ārējiem apstākļiem, mitruma un mehāniskas iedarbības.

→ Optiskais kabelis ir vieglāks un apmēram uz pusi tievāks nekā metāla kabelis, tādēļ tas aizņem mazāk vietas kopējā tīkla infrastruktūrā un ir vieglāk iekļaujams dzīvokļa interjerā.

Lai gan Optiskā interneta tīkls tiek izvērsts ļoti strauji, vietās, kur ekonomisku apsvērumu dēļ neatmaksājas Optiskā tīkla izbūve pastāvēs vecais labais DSL interneta tīkls, kas nodrošina ļoti pieklājīgu ikdienā plašāk lietojamo pakalpojumu kvalitāti.

Līdz ar to mūsu ieteikums būtu pasūtīt Optisko pieslēgumu vietās, kur tas pieejams vai pasūtīt DSL Intereta pieslēgumu – vietās, kur līdz Optikas ierīkošanai vēl jāgaida zināms laiks.

Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: