Digitālā Televīzija Latvijā

in Virszemes Televīzija

Kā aizsākās digitālā televīzija Latvijā?

Šogad 1. jūnijā pilnībā pabeigta Virszemes TV jeb digitālās televīzijas eviešana Latvijā. Ceļš uz to bija grūts un ērkšķains. Par digitālās televīzijas sākumu Latvijā var uzskatīt skandalozās firmas Kempmayer nodibināšanu. Firma tika izveidota ar mērķi ieviest Latvijā digitālo televīziju. Virkne ietekmīgu un uzņēmīgu cilvēku jau tolaik saprata, ka agrāk vai vēlāk Latvijai būs jāpāriet uz digitālo televīziju un sāka rīkoties. Ar kādu rezultātu tas beidzās, būs dzirdējis teju vai katrs Latvijas iedzīvotājs un Kempmayer jeb digitalizācijas lieta joprojām atrodas komplicētā un ilgā tiesas procesā.

[sc:midpost-336]

Taču digitālās televīzijas ieviešana tāpēc nekļuva mazāk nepieciešama. Nosacījums par obligātu pāreju uz digitālo televīziju ir ietverts ES direktīvās un beidzot digitālās apraides ieviešana Latvijā ir pilnībā pabeigta. Konkursā par digitālās televīzijas ieviešanu Latvijā uzvarēja valsts un Telia Sonera kopuzņēmums SIA Lattelecom apsteidzot niknāko pretendentu – Baltcom, kas joprojām pūlas apstrīdēt notikušā konkursa rezultātus.

Digitālā televīzija praksē

Taču realitāte ir tieši tāda, kāda tā ir un jau kopš 2010. gada 1. jūnija ikviens Latvijas iedzīvotājs praktiski visā Latvijas teritorijā var baudīt augstvērtīgu digitālo televīziju ar daudzām tās iespējām. Lattelecom digitālo televīziju izplata ar preču zīmi “Virszemes Televīzija”, lai skaidri nodalītu šo televīzijas veidu no cita sava produkta – Interaktīvās televīzijas, kas tiek piedāvāta visiem Lattelecom optisko pieslēgumu un DSL kabeļpieslēgumu klientiem.

Digitālās televīzijas uztveršana Latvijā

Kvalitatīva digitālā televīzija tagad uztverama arī tādos nomaļos pierobežas rajonos, kur agrāk analogais TV signāls nebija uztverams vispār. Pagaidām pastāv apraides dalījums pēc pakalpojumu saņemšanas iespējām, proti visā Latvijas teritorijā digitālajā televīzijā pieejami 4 bezmaksas Latvijas TV kanāli, lielākajā daļā Latvijas pieejami maksas kanāli un HD TV kanāli pašlaik digitālajā televīzijā pieejami 70 km radiusā ap Rīgu. Nākotnē, vadoties pēc virszemes digitālās televīzijas klientu pieprasījuma, šie pakalpojumi tiks paplašināti.

Lattelecom ir ieinteresēts maksimāli strauji attīstīt virszemes digitālās televīzijas, kā arī optiskā tīkla pakalpojumus, jo īpaši ņemot vērā faktu, ka Lattelecom sīvākie konkurenti – Baltcom un IZZI tuvākajā laikā plāno apvienoties, izveidojot Latvijā otru lielāko t.s. telco kompāniju aiz Lattelecom. Rezultātā ieguvēji būs klienti. Lattelecom jau šodien īsteno salīdzinoši grūtu stratēģiju – tuvāko 2 gadu laikā kļūt par uzņēmumu ar vislabāko klientu apkalpošanas servisu Latvijā. Tas ir ambiciozs mērķis un personiskā pieredze saskarsmē ar Lattelecom, liek domāt, ka viņiem tas pārliecinoši izdosies.

Digitālā Televīzija Latvijā – ērta un plaši pieejama

Virszemes digitālā televīzija ir lielisks konkurences ierocis cīņā ar mazajiem televīzijas operatoriem Latvijas reģionos, kas piedāvā ārzemju televīzijas kanālus, tikai izmantojot kabeļu pieslēgumus. Lattelecom daudzu ārzemju TV kanālu skatīšanos par salīdzinoši nelielu mēneša maksu var nodrošināt vietās, kur kabeļu pievilkšana nav ērta, jo digitālās televīzijas signāls tiek pārraidīts pa gaisu. Uztveršanai nepieciešams tikai dekoders un antena.

Digitālā Televīzija – tehniski kalitatīvāka

Digitālās televīzijas signāls nodrošina augstākas kvalitātes televīzijas attēlu un skaņu, salīdzinot ar iepriekšējo – analogo televīziju. Tehniski digitālās televīzijas signāls tiek pārraidīts ciparu jeb digitālajā formātā (“nullītēs un vieninieciņos”) un tas nozīmē, ka digitālais signāls pārraidīšanas laikā neizmainās. Analogajā apraidē televīzijas attēls bija atkarīgs no TV signāla stipruma, laikapstākļiem un tamlīdzīgiem faktoriem.

Digitālās televīzijas signāls arī pavājinās pārraides laikā, taču tas neietekmē attēla kvalitāti, izņemot ja signāls nav kritiski vājš. Lai atkodētu digitālo signālu, nepieciešams plaši zināmais digitālās televīzijas MPEG4 signāla dekoders. Dekoders nav nepieciešams, ja tas iebūvēts pašā televizorā.

Kvalitatīvai digitālās televīzijas uztveršanai nepieciešama arī atbilstoša TV antena. Atrodoties stipra signāla uztveršanas zonā, antena gabarītos var būt ļoti neliela, taču attālākos provines reģionos, esot patālu no raidītāja, būs nepieciešama antena ar lielāku signāla pastiprnājumu.

[sc:endpost-336]

Digitālās televīzijas tehniskās iespējas

Bez jau minētās augstās attēla kvalitātes, digitālā televīzija nodrošina plašas papildus funkcijas, jo pārraidītais TV signāls satur ļoti plašu informāciju – TV programmu, raidījumu aprakstus dažādās valodās, kā arī pašus raidījumus iespējams skatīties dažādās valodās, ja programmas veidotājs to piedāvā. Atkarībā no digitālās televīzijas dekodera, iespējamas arī tādas noderīgas funkcijas kā raidījuma ieraksts vai iespēja raidījumu pārtraukt un vēlāk atsākt skatīties no tās pašas vietas, kā arī citas iespējas.

Kā izdevīgāk pieteikt digitālo televīziju?

Ja Jums vēl nav Virszemes TV jeb Digitālā televīzija, to izdevīgāk pieteikt šeit, internetā. Pieteikumiem, kas veikti interneta mājas lapā, tiek piešķirta papildus Ls 5 atlaide.


Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: