Interneta ātrums: 4 svarīgas lietas

in Interneta Ātrums, Interneta Ierīkošana, Kas ir Optiskais Internets?

Kā zināms, Optiskā Interneta pieslēgums nodrošina Latvijā vēl ļoti maz pieredzētu interneta ātrumu – 100 Mbit/s, 200 Mbit/s un arī 500 Mbit/s ar VIP Optiskā interneta pieslēgumu.

[sc:midpost-336]

Lai iecerētais Optiskā Interneta pieslēgums nodrošinātu paredzēto interneta ātrumu līdz pat datoram, jāievēro 4 būtiskas lietas, jo arī Interneta pieslēguma ierīkošanā darbojas ķēdes vājākā posma princips. Citādi var izrādīties, ka no “krutā” Optiskā Interneta pieslēguma labuma būs maz, ja pārējās interneta signāla ceļā esošās ierīces būs neatbilstošas ātrumam, ko piedāvā optika.

1. Ethernet (UTP) vadu kategorija.

Kā zināms no raksta par Optiskā Interneta ierīkošanu, optiskā dzīsla pienāk līdz optiskajam modēmam, kuru parasti novieto dzīvokļa koridorā. Tālāk no optiskā modēma pa dzīvokli tiek vilkti Ethernet jeb UTP vīto pāru vadi vai arī uzstādīts Wi-Fi rūteris (maršrutētājs). Visos Ethernet (UTP) vados ir 8 pa pāriem vītas vara dzīslas, bet interneta ātruma noslēpums ir šo vadu kategorijā, ko ļoti būtiski ievērot, ja esam izvēlējušies Optisko Internetu ar ātrumu 100 Mbit/s, 200 Mbit/s vai 500 Mbit/s.

Ethernet kabelis UTP-5e

Ja dzīvoklī jau ir Ethernet (UTP) vadu instalācija vai plānojat tādu ierīkot remonta laikā un ielikt vadus sienās, noteikti jāpievērš uzmanība Ethernet (UTP) vadu kategorijai – tai jāatbilst CAT5e, CAT6, CAT6e vai CAT7. Šo kategoriju Ethernet (UTP) vīto pāru vadi nodrošina interneta ātrumu:

* CAT5 – līdz 100 Mbit/s;
* CAT5e – līdz 350 Mbit/s;
* CAT6 – līdz 550 Mbit/s vai 1 Gbit/s;
* CAT6e – līdz 550 Mbit/s vai 1 Gbit/s;
* CAT7 – līdz 700 Mbit/s vai 1 Gbit/s.

Ja plānojat vadus ievietot sienās, ieteicams jau šodien izvēlēties iespējami augstākas kategorijas vadu, jo tehnoloģijas strauji attīstās un nākotnē tam var būt izšķiroša nozīme.

Piemēram, tikko pārbaudīju Ethernet (UTP) vadu instalāciju savā dzīvoklī, kur jau pavisam drīz tiks pieslēgts Optiskais Internets un atklāju, ka visi iebūvētie Ethernet (UTP) vadi ir CAT5, kas nodrošina maksimālo interneta ātrumu 100 Mbit/s. Ja nākotnē izlemšu palielināt Optiskā Interneta ātrumu līdz 500 Mbit/s, būs nepieciešami augstākas kategorijas – CAT5e vai CAT6 Ethernet (UTP) vadi. Pretējā gadījumā pasūtītā interneta pieslēguma ātrumu ierobežos vadu caurlaides spēja.

Ethernet (UTP) vadu kategorija ir atrodama marķējumā uz paša vada (skat. attēlā augstāk)

2. Wi-Fi rūtera (router) jeb maršrutētāja izvēle.

Ja dzīvoklī esat nolēmuši iztikt bez vadiem un izveidot bezvadu tīklu, tas iespējams nopērkot un pieslēdzot vidējas grāmatas izmēra ierīci, kas saucas Wi-Fi bezvadu rūteris jeb maršrutētājs. Rūteris nodrošina ērtu pārvietošanos telpās ar klēpjdatoru un interneta pieslēgums pieejams visur ciktāl raida bezvadu Wi-Fi rūteris.
Populārākie rūteru zīmoli ir LinkSys, Cisco, Belkin, D-link, 3Com, Netgear, Asus un citi. Wi-Fi rūtera cena atkarīga no to tehniskajiem parametriem, iespējām, dizaina un ražotāja zīmola. Labs Wi-Fi rūteris mājas apstākļiem nopērkams cenu diapazonā no 25 līdz 55 latiem. Protams, ir Wi-Fi rūteri, kas maksā arī 240 latus.

Kas ir būtiskākais izvēloties Wi-Fi rūteri, ja dzīvoklī ierīkots Optiskais Internets? Rūteriem ir dažādi datu pārraides ātrumi, ko nosaka zināms standarts, kas tiek apzīmēts ar šādu simbolu virknējumu: IEEE802.11b, IEEE802.11g, IEEE802.11n. Svarīgākais ir pēdējais burts. “N” standarts ir jaunākais un ātrākais no Wi-Fi standartiem un oficiāli atzīts 2009. gada septembrī. Iepriekšējais populārākais bija “G” standarts.
Tieši standarta izvēle ir primāri svarīga pērkot Wi-Fi rūteri. Ja “G” standarts teorētiski nodrošina maksimālo datu pārraides ātrumu 54 Mbit/s, tad “N” standarts paredz teorētisko maksimālo ātrumu jau 600 Mbit/s.

Buffalo rūteris WHR-G300N

Praksē reālais “G” standarta Wi-Fi rūtera nodrošinātais ātrums būs krietni mazāks – ap 15…24 Mbit/s, “N” standarta Wi-Fi rūterim ap 80…150 Mbit/s. Wi-Fi rūtera caurlaides spēju ietekmē:

* Attālums no datora līdz rūterim – jo tuvāk rūterim, jo lielāks interneta ātrums. Lielākā attālumā datu pārraides ātrums samazinās. Ieteicams rūteri novietot centrā tam apvidum, kurā tiks lietots bezvadu internets;

* Ēkas sienās izmantotie materiāli – dzelzsbetona vai metāla konstrukcijas ievērojami vājina signālu, ja tās atrodas starp datoru un rūteri. Ieteicams lai rūteris un dators atrastos tiešas redzamības taisnē bez šķēršļiem to starpā;

* Wi-Fi rūtera novietojums telpā – lai gan rūteri var turēt uz grīdas vai pie sienas, pastāv uzskats, ka labāk to novietot tuvāk griestiem, piemēram, kādā augstā plauktā;

* Atstarojošas virsmas – ieteicams rūteri novietot tā, lai tā virzienā uz datoru nebūtu atstarojošas virsmas – metāla skapji, stikli un spoguļi. Šādas virsmas pazemina rūtera sniegumu un darbības rādiusu.

* Wi-Fi rūtera pārraides kanālu skaits – Dual Band rūteri izmanto divus pārraides kanālus un teorētiski dubulto datu pārriades ātrumu. Ātrgaitas Optiskā Interneta pieslēguma gadījumā noteikti ieteicams Dual Band rūteris, kas vienlaikus strādā 2,4 Ghz un 5 Ghz frekvencē;

[sc:endpost-336]

* Rūtera pārraidāmo datu aizsardzība – WPA, WPA2 datu kodēšana (uzstādot paroli) ievērojami samazina Wi-Fi rūtera datu caurlaides spēju, jo nepieciešams datu straumējumu nonstopā atkodēt un aizkodēt. No otras puses, lietojot Wi-Fi rūteri bez paroles, pieaug risks, ka rūterim pieslēgsies vēl kāds un, tādējādi, “sēdinās” kopējo Wi-Fi kapacitāti. Līdz ar to cik garš, tik plats un labāk lietot paroli, jo tā papildus pasargās rūteri arī no nesankcionētas piekļuves un uzstādījumu pārkonfigurēšanas;

* Wi-Fi rūtera modelis, ražotājs un kopējais tehniskais līmenis. Ja Interneta ātrumam un veiktspējai ir nozīme, nav ieteicams izvēlēties pašu lētāko modeli, labāk vidējas – vidēji augstas cenas un modeļa kategorijas ierīci ar teicamiem tehniskajiem parametriem. Viens no vadošajiem un visvairāk ieteiktajiem zīmoliem ir LinkSys;

* Rūtera raidītāja jauda – jauda ar kādu rūteris pārraida signālu. Ir dažādu jaudu Wi-Fi rūteri, kas nodrošina interneta pieslēgumu 30…100 m radiusā ap to. Ja Wi-Fi rūteris būs pietiekami jaudīgs, tas spēs labāk strādāt sarežģītākos (radioviļņu izplatībai) apstākļos;

* Citu elektrisko ierīču traucējumi – cits rūteris, mikroviļņu krāsns, fēns, putekļusūcējs, mobilais tālrunis, bezvadu tālrunis, fluorescentās (dienasgaismas) lampas un līdzīgas ierīces var traucēt Wi-Fi rūtera signālu un to pavājināt. Ieteicams neko tādu nelietot svarīgu datu apmaiņas sesiju laikā un turēt šādas ierīces vismaz 1 m attālumā no rūtera.

Šie pamatnosacījumi attiecas uz jebkura – gan “B”, gan “G”, gan “N” standarta Wi-Fi rūteriem.

Tātad, ja izmantosim Optisko Internetu, jādomā tikai par labu vai ļoti labu “N” standartam atbilstošu rūteri, vēlams 2-kanālu (Dual-Band), lai rūteris spētu nodrošināt to interneta ātrumu par kuru maksājat. Nav jēgas maksāt par 100 Mbit/s vai 200 Mbit/s interneta pieslēgumu, ja rūteris spēj laist cauri tikai 10…20% no pieslēguma maksimālā ātruma. Tāpat jāievēro arī šeit minētie nosacījumi, lai rūteris strādātu maksimāli efektīvi.

Svarīgi: 500 Mbit/s Optiskā Interneta pieslēgums pie datora jāpieslēdz tikai ar atbilstošas kategorijas Ethernet (UTP) vadu, jo neviens Wi-Fi rūteris pašlaik nenodrošina datu caurlaides spēju 500 Mbit/s.

3. Datora tīkla karte / Wi-Fi adapteris (karte).

Nākamā svarīgā lieta interneta pieslēguma ķēdē “Optiskais modems – dators”, ir atbilstoša datora tīkla karte (pieslēdzot datoru ar Ethernet (UTP) vadu) vai Wi-Fi adapteris, ja tiek izmantots bezvadu interneta Wi-Fi pieslēgums.
Datora tīkla kartei jābūt augstas kvalitātes un ar rezervi jāspēj nodrošināt vismaz tikpat liels datu pārraides ātrums kā sniedz pats Optiskā Interneta pieslēgums. Jāizvēlas laba tīkla karte, kas nodrošina 1 Gbit/s datu pārraides standartu.

Ja tiek izmantots Wi-Fi bezvadu interneta pieslēgums, datora Wi-Fi adapterim (kartei) jānodrošina tikpat augsts datu pārraides standarts kā Wi-Fi rūterim, pretējā gadījumā, kopējais pieslēguma ātrums tiks ierobežots ar datora Wi-Fi adaptera (kartes) datu caurlaides spēju. Citiem vārdiem sakot, nav jēgas pirkt “N” standarta rūteri, ja datora bezvadu Wi-Fi karte nodrošina maksimāli tikai “G” standartu. Zināms, ka datoru modeļi (piemēram Apple MacBook Pro), kuriem šo standartu no “G” uz “N” iespējams palielināt ar programmatūras palīdzību. Optiskajam Internetam ieteicams kvalitatīvs IEEE802.11n standarta Wi-Fi adapteris, kas atbalsta 2-kanālu (Dual-Band) pieslēgumu.

4. Ethernet vadu savienojumi.

Šis punkts vairāk attiecas Optiskā Interneta pieslēgumiem ar lielākajiem ātrumiem – 200 Mbit/s un, jo īpaši 500 Mbit/s. Lai nodrošinātu maksimāli kvalitatīvu interneta savienojumu pie šādiem ātrumiem, zināmu lomu sāk spēlēt pat tādi it kā sīkumi kā Ethernet vadu štekeru savienojumu kvalitāte. Attēlā zemāk redzamais Ethernet štekeris ir uzspiests nemākulīgi ar speciālām knaiblēm.

Tās var nopirkt un ātri iemācīties lietot ikviens, tomēr šāda savienojuma kvalitāte būs atkarīga no kniebēja pieredzes un meistarības. Pie tam arī pieredzējuša meistara uzkniebtus savienojumus nepieciešams testēt.

Pie minētajiem interneta ātrumiem 200 Mbit/s un, jo sevišķi 500 Mbit/s ieteicams lietot tikai rūpnieciski izgatavotus Ethernet vadus, kas nopērkami jau kopā ar visiem štekeriem (skat. augšējā attēlā). Tas palīdzēs novērst interneta pieslēguma ātruma zudumus.

Ja dzīvoklī Ethernet vadi jau iebūvēti sienās un izveidotas attiecīgas pieslēguma ligzdas, jāpārliecinās vai vadi ligzdām pievienoti B variantā. Lattelecom Optiskajiem risinājumiem tiek izmantots tieši B varianta Ethernet vadu pieslēgums.

Ethernet vada savienojums

—> Te iespējams izmērīt Interneta pieslēguma ātrumu.

—> Visi Optiskā Interneta pieslēgumu veidi

Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: