Patiess stāsts par GPON Optisko Internetu

in Atsauksmes, Kas ir Optiskais Internets?

Dzīvoju Jūrmalā daudzstāvu mājā kā daudzi Latvijas iedzīvotāji. Tāpat kā daudzi, skatos TV, runāju pa mobilo tālruni un lietoju internetu.

Tā kā TV skatos pamaz, pārsvarā tikai ziņas un paretam arī kādu filmu, iztieku ar vienkāršu istabas antenu ar ko pietiek, lai skatītos vietējos TV kanālus. Taču internetu ikdienā lietoju daudz un katrs brīdis, kad internets nestrādā, sagādā neērtības.

Ar ko viss sākās

Tā dzīvoju līdz brīdim, kad sāka izplatīties ziņas par GPON* Optisko Internetu. Sākumā neticēju un biju skeptisks, šķita – “Optiskais Internets” ir kārtējais pārdošanas tiks un pārdošanas nosaukums. Sāku interesēties un izrādījās, ka katrs vārds par Optisko Internetu atbilst patiesībai – dzīvoklī tiešām tiek ievilkta reāla Optiskā dzīsla un pieslēgta pie īpaša Optiskā modema. Turklāt, pieslēdzot GPON Optiku, pa to pašu Optisko dzīslu var saņemt arī TV signālu un skatīties Interaktīvo TV ar iespēju apturēt filmu un vēlāk skatīties no tās pašas vietas, kā arī ierakstīt TV pārraides un piekļūt TV pārraižu arhīviem.

[sc:midpost-336]

GPON Optiskajam Interneta pieslēgumam ir arī šī nosaukuma cienīgs ātrums – līdz 500 Mbit/s. Kad uzzināju par GPON Optisko Internetu, biju nesaprašanā – kā 2 x ātrāks pieslēgums nekā izmantoju pašlaik, var maksāt Ls 7,90 mēnesī – 1,5 reizes lētāk nekā maksāju pašlaik? Savukārt, par pašreizējo mēneša maksu varētu saņemt GPON Optiskā Interneta pieslēgumu ar ātrumu 100 Mbit/s jeb reāli 10…20 reizes ātrāku internetu kā pašlaik! Pašlaik par SIA Baltinet Data interneta pieslēgumu maksāju mēnesī Ls 12,10, citi mājas iedzīvotāji – pat Ls 14,40. Līgumā ierakstīts ātrums līdz 10 Mbit/s. Reāli dzīvē vairāk par 2…6 Mbit/s neesmu piedzīvojis.

Kā mēs varam ietekmēt notikumus

Līdzīgi kā daudziem, arī man ne īpaši patīk mainīt sadzīviski pierastas lietas. Cilvēks laikam sirds dziļumos ir slinka būtne… Taču tajā brīdī, kad mans pašreizējais vietējais interneta provaideris SIA Baltinet Data (Baltkom meitas firma) ar savu lēno interneta pieslēgumu un biežiem pārtraukumiem interneta darbībā bija nokaitinājis pavisam, sāku interesēties par GPON Optiskā Interneta ierīkošanu dzīvoklī.

Piezvanīju Lattelecom un viņi atbildēja, ka mana māja plānos ir bet ne tik drīz. Tik vienkārši es nelikos mierā. Uzrakstīju uz Lattelecom e-pastu, necerot, ka saņemšu atbildi. Un kļūdījos. Atbilde sekoja dienas laikā un vēl pēc dienas precīzi zināju kas darāms, lai GPON Optiskais Internets jau vistuvākajā laikā būtu manā mājā un arī manā dzīvoklī.
2 mēnešu laikā izdevās savākt gandrīz 60 iedzīvotāju parakstus, kuri vēlās GPON Optiskā Interneta ierīkošanu un pašlaik manā un vēl 3 blakus mājās jau aktīvi norit GPON aparatūras uzstādīšanas darbi.

GPON Optiskā Interneta paradokss

Paradoksāli, taču GPON Optiskais Internets ietver sevī divas tradicionāli nesavienojamas lietas: augstāku pakalpojuma kvalitāti un zemāku cenu. Nespējat noticēt? Tas bija izbrīns arī man, kamēr nebiju sācis par interesēties par GPON Optiskā Interneta pieslēguma ierīkošanas iespēju. Un vēl kas patīkami pārsteidza – milzis Lattelecom ir mainījies un kļuvis ļoti atvērts un pretimnākošs saviem klientiem.

Kas var pieslēgt GPON Optisko Internetu?

2010. gada janvāra nogalē Lattelecom GPON Optiskā Interneta pieslēgums ierīkots jau vairāk nekā 10500 dzīvokļos. 21. janvārī Lattelecom svinīgi sveica 10000. Optiskā pieslēguma klientu, kas izrādījās kliente, kas lieto 200 Mbit/s Optisko Internetu Jelgavā.

Pārsvarā laimīgie GPON Optisko pieslēgumu lietotāji dzīvo Rīgā, Ķengaragā, Zolitūdē, Purvciemā, Pļavniekos, Imantā un Ziepniekkalnā, arī Valdemāra ielā, Klusā Centra galā. Tie ir Rīgas mikrorajoni un pilsētas, kur GPON Optiskais Internets tiek nodrošināts jau pašlaik. No pārējām pilsētām GPON Optika jau darbojas Jelgavā un Daugavpilī. Tuvākajā laikā šim sarakstam pievienosies Ventspils, Valmiera, Salaspils, Jūrmala – Kauguri un Lašu iela.

Klientu balsojums virza GPON Optiskā tīkla attīstību

Lai GPON Optiskais Internets iespējami ātrāk tiktu ierīkots arī Jūsu mājās, Lattelecom izveidojis īpašu balsošanas sistēmu, kurā ikviens var nobalsot par GPON Optiskā Interneta ierīkošanu savā mājā, savā dzīvoklī. Pēc balsojuma rezultātiem tiek plānotas GPON Optiskā tīkla izveides prioritātes. Pašlaik Optika tiek plānota un ierīkota tikai daudzstāvu namos, jo GPON Optiskā tehnoloģija vēl ir salīdzinoši dārga un tiek realizēta vietās ar lielāku potenciālo klientu blīvumu.

Mana drauga, GPON Optiskā Interneta lietotāja pieredze Jelgavā

Jelgavā, daudzstāvu mājā dzīvo mans labs paziņa. Viņš jau kopš 2009. gada nogales lieto 100 Mbit/s GPON Optisko Internetu. Lejupielādes ātrums praksē turas robežās ap 70…105% no līgumā paredzētā. Tas nozīmē, ka lejupielādes ātrums ir robežās no 95 līdz 103 Mbit/s. Datu pārraidei GPON Optiskajā Internetā piemīt arī tāda īpašība kā simetrija. Tas nozīmē, ka gan lejupielādes, gan augšupielādes ātrums ir aptuveni līdzīgs. Draugam Jelgavā augšupielādes ātrums turas robežās 45…65 Mbit/s. Tāds ir GPON Optiskā Interneta sniegums!

Ko tas nozīmē ikdienā? Piemēram, vienas 700 Mb filmas lejupielādei nepieciešamas 1,5…2,5 minūtes, bet 4 Gb HD filma datorā ir jau pēc 8…10 minūtēm. Cik ilgā laikā Jūs pašlaik lejuplādejat filmu?

Kāds ir garantētais minimālais GPON Optiskā Interneta ātrums?

Atkarībā no izvēlētā pieslēguma ātruma, Lattelecom GPON Optiskā Interneta pieslēgumam garantē minimālo lejupielādes ātrumu 10…30 Mbit/s un augšupielādes ātrumu 10…20 Mbit/s. Ja jūs tagad paskatītos savā līgumā ar esošo Interneta provaideri, tur visticamāk būs ierakstīts maksimālais pieslēguma ātrums līdz 10…25 Mbit/s. Par augšupielādes ātrumu tur visticamāk nebūs minēts nekas… 🙂

Kādus GPON Optiskā Interneta pieslēguma ātrumus iespējams izvēlēties?

GPON Optiskā Interneta pieslēgumi tiek ierīkoti ar šādiem ātrumiem: 20, 50, 100, 200 un 500 Mbit/s

Cik jāmaksā par GPON Optiskā Interneta pieslēgumu?

GPON Optiskā Interneta pieslēgumu mēneša abonēšanas maksas ar iekļautu PVN 21% ir šādas:
– 20 Mbit/s no Ls 7,90 mēn.
– 50 Mbit/s no Ls 9,90 mēn.
– 100 Mbit/s no Ls 11,90 mēn.
– 200 Mbit/s no Ls 14,90 mēn.
– 500 Mbit/s jeb VIP Optiskais Internets – Ls 49,98 mēn.

Vai Jūs tiešām pašlaik maksājat mazāk un saņemat labāku internetu? Piemēram, es tikai priecātos, ja man nebūtu jāmaina pieslēgums, taču Optikas sniegums un cena ir pārāk pārliecinoša, lai to darītu un darītu to jau tagad. No labām un ļoti labām lietām atteikties ir neiespējemi!

Cik maksā GPON Optiskā Interneta pieslēguma ierīkošana?

Optiskā Interneta pieslēguma ierīkošana ir bez maksas, ja tiek noslēgts līgums uz 24 mēnešiem. Slēdzot beztermiņa līgumu, GPON Optiskā Interneta ierīkošanas maksa ir Ls 22,97 ar PVN.

[sc:endpost-336]

Kādus papildus pakalpojumus vēl var saņemt ar GPON Optiskā Interneta pieslēgumu?

Visi GPON Optiskā Interneta lietotāji var lietot neierobežotu un ātru internetu, pieslēgt Interaktīvo Televīziju jau ar 33 TV kanāliem Pamatpakā un pieslēgt Bezmaksas Telefonsarunas Lattelecom tīklā.

Kas jādara, lai pieteiktu GPON Optiskā Interneta pieslēgumu jau tagad?

Visizdevīgāk – ar papildus atlaidi Ls 5 – GPON Optisko Internetu var pieteikt šeit, aizpildot elektroniskā pieteikuma formu. Tikai elektroniskajiem pieteikumiem ir šī patīkamā papildus atlaide Ls 5.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* GPON [džipon]Gigabit-capable Passive Optical Network

GPON ir standartizēts risinājums kopš 2004. gada jūnija. GPON standarts teorētiski pieļauj datu pārraides ātrumus līdz 2488 Gbit/s, gan simetriski, gan asimetriski.

(visas cenas norādītas ar iekļautu PVN 21%)

Noderīgi? Pastāsti pārējiem!

    Iepriekšējais raksts:

    Nākamais raksts: